0322 429 55 22 - 0322 429 55 23

Sosyal Medyada Biz}

Modül Led Nedir

1962 yılından beri geliştirilerek kullanıma sunulan LED (Light Emitting Diode) teknolojisi günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Trafik ışıklarından, akvaryum ışığına, evdeki kullandığımız ampullerden, araba farlarına ve ışıklı reklam tabelalarına kadar her yerde karşımıza çıkan LED teknolojisi darbelere dayanıklı, az ısınma oranına sahip, tasarruflu, parlak ışık veren bir yapıdadır. Bunların dışında farklı renk seçenekleri ile görsel bir şölen sunmaktadır. Birçok teknolojik üründe olduğu gibi LED teknolojisi de kullanım alanlarına göre farklı çeşitlerde olabilmektedir. Peki bu çeşitlerin içinde yer alan Modül LED nedir? Sorusuna cevap verelim.

Öncelikle LED’lerin çalışma prensibi inceleyecek olursak; yarı iletken olan LED’lere doğru yönde istenilen voltajın uygulanması işlemidir. Burada elektron transferi gerçekleşmekte ve bunun sonunda ortaya bir enerji çıkmaktadır. Bu enerji chip içerisinde bulunan kimyasal katı maddeler ile etkileşime girdiğinde foton dediğimiz ışık kaynağını ortaya çıkarır. LED’lerin farklı renklerde ışık yayması, chip içerisinde bulunan yarı iletken katı maddelere nitrit, indiyum, fosfat, arsenik, alüminyum, galyum gibi kimyasalların katılmasıyla gerçekleşir. LED’ler seri direnç ve akım kilitleme yöntemi ile çalışabilirler. Daha ekonomik olanı seri dirençle çalışanlarıdır. Peki Modül Led nedir?  Modül LED’ler akım kilitleme yöntemi ile çalışmakta ve buda uzun ömürlü olmaları açısından önemlidir. Yüksek ışık seviyesinde 3 adet 3.4 volt ledin seri bağlanarak, akım sınırlayıcı direnç ile 12 volt olarak çalışması sağlanır. Direnç değeri değiştirilerek 24 volt veya 48 volt olarak üretilir. İhtiyaca yönelik üretilmiş ve geliştirilmiş olan Modül LED’ler daha çok reklam sektöründe kullanılmaktadır. Kutu harf tabela modellerinde, reklam tabelalarında, kamp aydınlatma sistemlerinde dekoratif kullanım imkânı sunan Modül LED’lerde dayanıklılık ön planda olduğu için, kaliteli materyaller kullanılarak üretilmekte ve yüksek performanslı, uzun ömürlü olmaları sağlanmaktadır.

Günlük hayatta sık kullanılan LED teknolojisi çeşitlerinden Modül LED nedir? Sorusuna yanıt aradığımız bu yazımızda Modül LED’in çeşitlerini de kısaca inceleyecek olursak bunlar; Epoksi Modül LED, Enjeksiyon mercekli Modül LED, Mercekli plus Modül LED gibi farklı çeşitlerde üretilerek kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.